BURSA ESTETİK® Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar☎ 0224 233 5700 
Hemen Arayın Online Randevu

Burun Tipleri

Burun tipleri  l Sizin Burun Tipiniz Hangisi | burun tipleri resimli | erkek burun tipleri |  burun şekilleri ve anlamları - Kemerli Burun, Burun Ucu Düşük, Burun Ucu Geniş, Burun Ucu Dar, Burun Ucu Sivri Uzun (Pinokya Burun), Uzun Burun, Kısa Burun, Eğri Burun, Burun Tabanı Geniş, Geniş Burun, Dar Burun

Burundaki şekil bozukluklarıburun tipleri başlıklar altında kemerli burun, burun ucu düşük burun, burun ucu geniş burun, burun ucu dar burun, burun ucu sivri (pinokyo burun), uzun burun, kısa burun, eğri burun, burun açısı derin burun açıcı düz, burun tabanı geniş, burun alın açısı düz ve semer burun şeklinde gruplara ayırabiliriz. 

Burun Tipleri

Burun estetiğinde sıklıkla gördüğümüz burundaki şekil bozukluklarını aşagıdaki başlıklar altında toplayabiliriz .Burun tipleri bir kişide farklı kombinasyonlarda bulunabilir.

Burun estetiği çoğunlukla küçültücü yer yer de büyütme gerektiren işlemlerin kombine olarak yapıldıgı bir operasyondur. 

Kemerli Burun :

Etnik olarak da ülkemizde en çok gördüğümüz özellikle (karadeniz yöresi) burun şeklidir.Profilden bakıldığında burun sırtındaki eğrilik çok daha bariz görülür kıkırdak ve kemik yapıdan oluşur, kemerin büyüklüğü farklılık gösterir kemerden dolayı burun ucu da aşağı doğrudur.

kemerli burun
 

Burun Ucu Düşük :

Burun ucuyla dudak arasındaki açı kadınlarda 100-110 erkeklerde 90-100 derece civarındadır.Bu açının altında burun ucu düşük olur ve ideal açıya getirmek için kaldırılması gerekir. Bu açının üzerinde burun delikleri karşıdan gözükür ki bu istenmeyen bir durumdur. Domuzcuk burnu adını alır.

Burun Ucu Düşük Burun

Burun Ucu Düşmesi Nedenleri

Burun ucundaki destek dokularının zayıflamasına neden olan tüm faktörler burun ucu düşüklüğüne neden olabilir. Bazen genetik olarak burun ucu desteğinin zayıf olması da buna neden olmaktadır. Burun ucu düşmesi aşağıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir (burun ucu düşüklüğü nedenleri / burun ucu düşüklüğü neden olur): Burun travması (burun ucuna travma olması nedeniyle burun ucundaki kıkırdakların ve bağ dokularının zedelenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır)

Burun ucu düşüklüğü nedir?

Burun ucu düşmesi (burun ucu düşüklüğü, nazal tip pitozis, burun ucu sarkması, burun düşmesi ...) burun ucunun faklı nedenlerle aşağıya doğru yönelmesi ve burnun önden bakıldığında daha uzun görünmesi durumudur.

Burun ucu düşüklüğü bulunan insanlarda genelde gülümseme esnasında burun ucunda aşağıya ve yanlara doğru yönelme olur. Bu durum biraz sempatik olmayan bir gülümsemeye neden olabileceği gibi aynı anda burun içerisindeki hava giriş bölgesinde daralmaya da neden olabilmektedir. Burun ucu yumuşak ve burun ucu sarkık olan Hollywood sinema yıldızlarının zaman içerisinde burun uçlarındaki sarkma, konuyu en güzel açıklayan örnekler olmuştur.

Burun Ucu Geniş :

Burun ucunu oluşturan kıkırdak yapının büyük olması burun ucunun geniş ve toplu gözükmesine neden olur .Bu kıkırdağın yapısı burun ucunun şeklinde ve açısında son derece önemlidir.

Burun Ucu Geniş Burun


Burun Ucu Dar :

Burun ucu kıkırdağınınn yapısal olarak veya geçirilmis bir ameliyat sonrası dar gözükmesine neden olur.

Burun Ucu Dar Burun

Burun Ucu Sivri Uzun (Pinokya Burun)

Burun ucunun dar olmasıyla beraber burun ucu kıkırdaklarının öne doğru büyük olması pinokyo burnu oluşturur .

Burun Ucu Sivri Uzun (Pinokya Burun)
Uzun Burun :

Burun uzunluğunu, burun kökünden burun ucuna kadar olan mesafeye göre değerlendiriyoruz. Yapısal olarak özellikle büyük kemerli burunlarda görülür.

Kısa Burun :

Uzun burnun aksine yapısal olarak küçük burun kemiği olanlarda veya geçirilmiş ameliyat sonrası (burun septum kıkırdağından fazla alınması) kısa burun oluşabilir.

Kısa Burun

Eğri Burun :

Yapısal veya genellikle travma sonrası ön görünüşte yüzün orta hattına göre sağa sola veya C ,S seklinde eğri olabilir.

Eğri Burun
Burun Tabanı Geniş :

Burun deliklerinin büyük olmasından veya burun ucunu oluşturan kıkırdağın yapısına bağlı olarak yana doğru alt kısımda genişlik olabilir. Irk olarak siyah ve uzak doğu ırkında daha çok görülür.

Burun Tabanı Geniş burun
Burun Projeksiyonu Fazla Gergin Burun :

Burunun yüz planına göre çok fazla önde olması durumudur .Büyük kemerli burunlarda burun ucunu oluşturan kıkırdaklarına bağlı olarak olabilir.

Burun Projeksiyonu Yetersiz :

Yüz planına göre tam aksi burnun geride kalması durumudur.

Geniş Burun :

Önden bakışta burun sırtı dediğimiz bölgenin geniş olması yapısal olarak burayı oluşturan kemik ve kıkırdak yapıların durumuna veya travmatik olarak da geniş olabilir.

Geniş Burun

Dar Burun :

Geniş burun aksine burun sırtı adeta bir çizgi şeklinde dardır.
Dar Burun

Burun Açısı Derin :

Burun kökü oldukca derindir

BURUN AÇISI DERİN BURUN
Burun Alın Açısı Düz :

Burnun baslangic noktasi belli degildir adeta alnin devami gibidir.

Semer Burun :

Boksor burnu dedigimiz genellikle travma sonarsi veya burun kemigi egriligi ameliyatinda kikirdaktan fazla alinmasi sonucu olusur.

 

semer burun

Add comment


Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.