Altın Oran ve Burun Estetiği

Burun Estetiğinde Altın Oran Nedir

Tarihçesine bakıldığında musevileri nazilerden korumak için işlevsel olarak yapılan burun ameliyatları bugünlere gelene kadar bir çok süreç geçirmiştir. Türkiye’ye gelişi ise 1960’lı yıllara dayanır; oran ve uyumdan uzakta tek amacı güzel ve küçük buruna sahip olmakla şartlı olan bu döneme örnek olarak yeşilçam kuşağını örnek gösterebiliriz.

2000’li yılların başlarında kullanılmaya başlayan açık rinoplasti tekniği ile kişi odaklı, arzu edilen burun şekilleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu doğrultuda gelişen süreç doğal görünümlü ve estetik olduğu fark edilmeyen burun tasarımı, memnuniyet ve talepleri beraberinde getiriyor.

Yüzde estetiğin temel taşı, belirleyicisi olan burun; yüzün diğer organlarına ve tamamına oranı yüz güzelliğinde önemli yer tutar. Altın oranlara bakıldığında alın, burun, çene üçgenindeki bölgenin yaklaşık 1/3 oranında birbirine yakın dengede olmasına dikkat edilir.

Kulak ile burun, aynı paralel eksende ve yaklaşık uzunlukları birbirine yakın olmalıdır; burnun eni, iki burun kanadı arasındaki mesafeden fazla olmamalı, burun sırtı, kaş kavisi ile uyum içinde paralel olmalıdır. Bu oranları sağlamak için burun küçültülebilir, büyültülebilir, ucu kaldırılıp indirilebilir veya burun uzatılıp kısaltılabilir.

Günümüzde artık tüm dünyanın kabul ettiği yapısal burun estetiği yaklaşımı doğrultusunda operasyonlar yapılıyor. Bu yaklaşım; hem estetik hem de fonksiyonel açıdan bütünlük ve uzun vadede başarılı sonuçlar elde edilmesi esasına dayanıyor.

Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.