BURSA ESTETİK®Yüz Estetiğinden Vücut Estetiğine Kadar Her Türlü Plastik Cerrahi Alanında Bize Danışmadan Karar Vermeyin!☎ 0224 233 5700 
Hemen Arayın Online Randevu

Yeniden Kulak Yapılması (Mikrotia Cerrahisi)

Mikrotia - Yeniden Kulak Yapılması

Estetik Plastik ve Rekontrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından doğuştan kulağı olmayanlara kulak yapılması Mikrotia - Yeniden Kulak Yapımı doğuştan kulak gelişim bozukluklarında yeniden kulak yapım ameliyatı mikrotia cerrahisi hakkında detaylı bilgi Bursa ve İstanbul'daki estetik merkezlerimiz de verilmektedir.

Mikrotia Cerrahisi - Yeniden Kulak Yapılması

Kimlerin yeniden kulak yapılmasına ihtiyacı vardır ?

Kulak gelişimiyle ilgili doğuştan eksikliği olan kişiler vardır. Bu kişilerde ya kulağın tamamı ya da belli bir kısmı gelişmemiş olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda yaralanmalar sonucu veya tümör ameliyatları sonucu kulağının tamamını ya da belli bir bölümünü kaybeden kişilerin de yeniden kulak yapımına ihtiyacı vardır.

Doğuştan kulak gelişim bozukluklarıyla ilgili bilmem gerekenler nelerdir?

Gelişimsel bozukluklarda kulak kıkırdaklarının bir kısmı veya tamamı gelişmemiş veya normal kulak şeklini almamış olabilir. Dış kulak yolu kapalı olabilir, bu durumda genelde belli derecelerde işitme kaybı da beraberinde görülür. İşitme kaybıyla ilgili tetkiklerin ayrıca yapılması ve değerlendirilmesi gerekir. Plastik cerrahi yöntemlerle sadece kulak kepçesinin şekli oluşturulabilir, işitmeye doğrudan katkısı yoktur. Yeniden Kulak yapımı Ameliyatı için çocuğun 5 yaşını doldurması beklenir.

Yaralanma veya tümör çıkarılması sonrası oluşan kulak şekil bozukluklarıyla ilgili bilmem gerekenler nelerdir?

Bunlar, yaralanmanın veya çıkarılacak tümörün cinsine ve yerine göre çok farklı olabilirler. Her durum ayrı değerlendirilmeli ve uygun şekillendirme planı yapılmalıdır. Eğer bir yaralanma söz konusuysa ilk etapta bir plastik cerrahın müdahale etmesi; kulak kepçesi tümörlerinde ise tümörü çıkarma işinin de bir plastik cerrah tarafından yapılması elde edilecek estetik sonuca büyük katkıda bulunacaktır.  

Yeniden kulak yapılması ameliyatında temel noktalar nelerdir?

Yapılacak işleme göre genel veya lokal anestezi uygulanır. Eğer kulak tamamen baştan yapılacaksa genelde 2 veya 3 ayrı ameliyat gerekir. Öncelikle kulak kıkırdağına benzer bir yapı oluşturulması gerekir. Bunun için ilk tercih edilen hastanın kendi dokularıdır. Kaburgadaki kıkırdaklardan yeterli miktarda alınır ve şekillendirilir. Bu işlemin göğüs kafesinin gelişimine veya fonksiyonuna herhangi bir zararı yoktur. Bazen bu işlem için yapay maddeler de kullanılır ama insanın kendi dokusu en doğal olanıdır. Kulak üzerindeki deriyi oluşturmak için o bölgenin derisi kullanılabiliyorsa en iyi seçenektir. Aksi halde başka bölgelerden doku kaydırılması gerekebilir. Tüm bu işlemler genelde ilk ameliyat sırasında yapılır. Diğer ameliyatlar elde edilen sonucun daha iyileştirilmesi için gerekir.

Ameliyat sonucundan ne beklemeliyim?

Yapılan işlemin bir rekonstrüksiyon ameliyatı olduğu, estetik bir müdahale olmadığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte iyi motive olmuş bir hastada sabırlı ameliyatlar sonucunda kabul edilebilir sonuçlar alınmaktadır. Kulak gelişim bozuklukları arasında en hafif tür olarak sayılabilecek olan kepçe kulak deformitesini bu grubun dışında tutmak gerekir. Kepçe kulak ameliyatları estetik müdahaleler olup sonuçları da oldukça tatmin edicidir.

Add comment


Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.